Kurkuma se řadí k nejznámějším druhům koření a je mimo jiné i léčebným prostředkem v čínské medicíně a Ájurvédě. Evropané ji většinou konzumují v podobě kari koření, ale lze ji užívat i samostatně, nejčastěji ve formě mletého prášku. A kurkuma cena? Není nikterak vysoká a vyplatí se ji nakupovat ve specializovaných e-shopech spolu s dalšími surovinami a potravinami a využít množstevní slevy a výhodné ceny.
Kurkuma je především koření a s kořením se také musí jednat jinak, než s běžnými potravinami. Přidává se do jídel pouze v omezeném množství. Pokud byste to přeháněli delší dobu, budete zbytečně namáhat vnitřní orgány, zvláště pak játra, žlučník, žaludek a dvanácterník. V tomto zázračném kořenu se nachází řada významných látek podporujících krvetvorbu a zažívání, v Tradiční čínské medicíně se využívá jako „zahřívající koření“ pro zlepšení prokrvení trávicích orgánů, a tím pádem pro lepší využitelnost a stravitelnost jídel.
Dobře se kombinuje a hodí se do polévek, pomazánek a omáček
Kurkuma je botanicky podobná zázvoru, má také podobnou chuť a barvu. Bývá součástí tradičního kari koření, ale lze ji kombinovat i s kmínem při vaření brambor, s pálivou i sladkou paprikou, s pepřem, s hřebíčkem a s koriandrem. Je dobrou volbou do zeleninových a luštěninových polévek, dochucuje omáčky, můžete si s ní vypomáhat při přípravě pomazánky z fazolí nebo cizrny. Výrazná žlutá barva se také využívá pro obarvování bílé rýže.
Prokazatelný antioxidant a antibakteriální prostředek
Látky obsažené v kurkumě jsou velmi silným antioxidantem a pomáhají proti rozvoji zánětlivých procesů v těle. Je o nich dokonce známo, že působí proti nežádoucím bakteriím, např. kmenům salmonely, a pomáhají zabránit nepříjemným důsledkům při konzumaci zkaženého jídla, zvláště v letních měsících. Na některých klinikách se v přiměřeném dávkování podává jako podpůrný prostředek při léčbě zánětlivých revmatických onemocnění kloubů.