Správný český botanický název kořene byliny Ashwagandha je Vitánie snodárná. „Darování snů“ má přenesený význam pro zlepšení spánkového procesu a hluboký spánek je jednou z podmínek přežití lidského organismu. Spánkovým deficitem dnes bohužel strádá většina pracujících lidí, kteří jsou vázáni na pevnou pracovní dobu, a kde ani pružné pracovní rozmezí není dostačující pro dostatečně dlouhý spánek.
Podpora spánku, celkové vitality a harmonizace organismu
Ashwagandha má především harmonizační účinek, což je v dnešní uspěchané době to nejúčinnější, co náš organismus potřebuje. Samozřejmě, že žádný přírodní lék nedokáže nahradit lidskou vůli, a tak je stále na každém z nás, jak se postavíme ke svému životu, a jak budeme nakládat se svým volným časem. Přírodní přípravky nám v tom mohou pouze napomáhat a vždy je nejúčinnější prevence. Vitánii snodárnou zařadili vědci do skupiny adaptogenních rostlin, což znamená, že zvyšují celkovou vitalitu organismu a schopnost odolávat tlaku a stresu, schopnost dostatečně a účinně relaxovat, odpočívat a regenerovat fyzické i psychické síly.
Ashwagandhabyla podrobena již mnoha vědeckým studiím, které se zaměřily na účinnost rostliny na nervovou soustavu a hormonální pochody v organismu. Účinkuje totiž podobně, jako syntetické léky na bázi benzodiazepinu – snižuje hladinu kortizolu (stresového hormonu) a podporuje tvorbu serotoninu a melatoninu. Obrovskou výhodou této rostliny je však absence vedlejších účinků, které se vyskytují u syntetických antidepresiv a hormonálních preparátů.
Při testování v laboratorních podmínkách na potkanech byl také prokázán pozitivní vliv na srdeční činnost a krevní oběh, antioxidační aktivitu a snížení špatného (škodlivého) cholesterolu LDL. Harmonizační komplexní účinek rostliny má také vliv na fyzickou výkonnost, což souvisí s lepší spánkovou fází, s rychlejší regenerací buněk hladkého i příčně pruhovaného svalstva a s lepším fungováním trávicího, lymfatického a imunitního systému.