Libeček by neměl v zahradě chybět

Libeček lidé pěstovali v našich zemích již ve středověku. Pak ho z kuchyní trochu vytlačily jiné druhy bylinek a koření. To je velká škoda! Výborně dochutí nejen polévky, ale i masité pokrmy nebo třeba máslo. Naše tělo má díky němu větší obranyschopnost, pomáhá při podrážděných dýchacích cestách (ulevuje při alergických potížích), působí dobře na naše ledviny a na trávení.
 libeček na zahradě
Libeček v zahradě
Nejlépe je mu na slunném stanovišti, ale vládne i pobyt na místě přistíněném. Dorůstá i do výšky jednoho a půl metru. Semena se vysévají zjara i na podzim do hloubky 1 cm. Když povyrostou, sází se do záhonu ve sponu cca 30 cm. Libeček si ale můžeme zasadit i do vhodné prostorné nádoby a umístit ji na balkón nebo terasu. Čerstvou nať pak máme stále po ruce, zastřiháváme dle potřeby. Nezapomínáme odstraňovat do květu vybíhající stonky, aby síla rostliny zůstávala pro nať.
 stolek na zahradě
Libeček v kuchyni
Nať libečku přidáváme k masu a do polévek. Je to zdravější možnost dochucování těchto pokrmů, vhodně nahradí „maggi“. Nať můžeme při přípravě polévky přidat rovnou k zelenině nebo si jí naložit do oleje. Nakrájí se na malé kousky, napěchuje do sklenice a zalije kvalitním olejem. Je potřeba ji pak skladovat v lednici. Další možností je usušit si libeček na zimu jako jiné bylinky. Nezapomeneme ho pak uchovávat v suchu, nejlépe v uzavřené sklenici. Nať této rostlinky lze použít také do salátů nebo s její pomocí vyrobit výborné bylinkové máslo.
 
Libeček léčí
Pokud konzumujeme libeček, lépe nám to tráví. Podporuje v našem organismu produkci trávicích šťáv. Pomáhá při nechutenství, nadýmání a při pomalém trávení. Uleví těm, kteří trpí problémy se žaludkem, žlučníkem nebo tlustým střevem. Odstraňuje pocit „těžkosti žaludku“. Zmírňuje ale také záněty (především v případě, kdy je postiženo tlusté střevo). Při detoxikačních kúrách se používá čaj z libečku. Je močopudný, zbavuje organismus škodlivin, podle odborníků i bakterií jako jsou například Salmonely či E coli. Výluh z kořene libečku zase ulevuje při bolesti, kterou způsobují revma, dna a artróza. Umožňuje postiženým lidem lepší pohyblivost.