Pravěk na zahrádce


Přesličky jsou a budou vždy figurovat mezi nejstaršími rostlinami na Zemi. Jestliže si je vysadíte na zahrádku, přinesou vám na ni trochu z jejich pradávné historie. Zkuste si na zahrádku zasázet například:
v  Jemnou přesličku japonskou, která svými lodyhami vytvoří miniaturu pravěkého lesa. Jsou vhodné zejména k okrajům zahradních jezírek a rybníčků. Přeslička japonská je na pohled velice dekorativní. Dorůstá výšky padesáti, až osmdesáti centimetrů a je v našich podmínkách plně otužilá. Přeslička japonská má husté převislé větve přeslenů, které jí dodávají velmi dekorativní vzhled.
přeslička a šnek
Také většinu ostatních druhů přesliček nejčastěji vysazujeme k vodním plochám. Přesličky mají rády místa, kde je vlhká a bahnitá půda, která je svým složením bohatá na humus. Zároveň přesličkám prospívá klesající, či přibývající sloupec vody. K přesličkám můžete v okolí jezírka vysadit také kosatce, rdesno a jiné bahenní rostliny.
v  Menší přeslička skřípinovitá měří nanejvýše patnáct, až třicet centimetrů. Pěstováním i nároky je ale stejné.
obří přesličky
V přírodě můžeme vidět volně rostoucí přesličku rolní, která nejčastěji vyrůstá podél cest a kolejí. Tato přeslička je léčivou rostlinkou, neboť obsahuje veliké množství křemíku. Příznivě působí na pleť i vlasy. Obklady z přesličky polní pomáhají také hojit hnisavé rány a vředy. Má stahující účinky. Čaj z přesličky je obzvláště prospěšný:
při krvácení
při zvracení krve
při onemocnění ledvin a měchýře
při ledvinových kamenech a písku
při zánětech kostní dřeně
při ženských problémech
Je však doporučeno užívat pouze omezené množství přesličkového čaje, protože ve velkém množství je přeslička toxická. Pro efektivnější léčbu ledvinových kamenů a písku se též užívají horké sedací koupele z přesličky. Přesličkový čaj vylučování moči podporuje.
Dalším druhem přesličky, která se nachází v přírodě, je přeslička bahenní a přeslička obrovská.