Rozpoznáte, jaký druh kašle máte?

Někdy to může být našemu zdraví i prospěšný reflex, kterým se sliznice zbavuje různých nežádoucích a cizorodých prvků, jako např. prachu nebo kouře. Pokud ale trvají problémy déle, je vhodné navštívit a poradit se s lékařem. Někteří si nejraději, pokud není přidružená teplota a jiné komplikace, koupí lék sami. A zde je právě důležité, uvědomit si, o jaký druh kašle se jedná a dle toho volit způsob léčby.


sirup na lžičce
V lékárně se většinou zeptají, jaký máte problém, ale dokážete to sami rozpoznat? Samotný kašel není totiž nemoc, ale může se jednat o příznak dalších různých nemocí. Pokud se stav nelepší, není radno to podceňovat.


Dělí se tedy na suchý (dráždivý) a vlhký (produktivní). Hlavním rozlišovacím znakem je, jestli dochází ke tvorbě hlenu či nikoliv.


 zdravé bonbony


Suchý kašel

 


U tohoto suchého dráždivého kašle se nevytváří žádný hlen, většinou je způsoben zánětem hrdla nebo horních cest dýchacích. Je charakteristický zejména na začátku onemocnění, zní jako dávení, člověk se snaží jakoby něco, co ho dráždí, vykašlat. Někdy se ani nemůžete nadechnout. Pomáhají léky tlumící kašel (antitusika). Doporučuje se hodně větrat, zvlhčovat vzduch a dodržovat pitný režim.


Vlhký kašel


Vzniká nahromaděním hlenů v plicích. Ty se objevují většinou na základě bakteriální nebo virové infekce. Člověku se po vykašlání či uvolnění hlenu uleví, ale pouze dočasně. Hlen, který je zdrojem infekce, se tvoří v plicích nebo v hrdle, kde se hromadí a tím vás dráždí. V tomto případě se předepisují léky pro usnadnění vykašlávání (mukolytika neboli expektorancia).


Pokud dáváte přednost přírodní léčbě, je dobré se ujistit, jaké příznaky máte. U bylinek se léčivé účinky bohužel často překrývají a působí na oba typy kašle. K dostání je ve speciálních obchodech mnoho bylinných produktů přes léčivé čaje na ředění hlenu, pastilky, sirupy, zábaly, éterické oleje apod.  Nebo můžete zkusit k léčbě některé přírodní ingredience jako čaj z ořechových skořápek, křen s medem nebo třeba cibuli.