Jak se staví betonový plot
Jednoduše – jednou z hlavních výhod tohoto systému je právě výstavba, připomíná spíše dětskou hru s přesnými kostkami, které se nemusí spojovat lepidlem ani maltou. Nejprve se do země vyhloubí otvory pro sloupky v požadovaných roztečích 205 cm, každý z nich musí být hluboký minimálně 80 cm, hloubka záleží na svažitosti terénu a požadované výšce oplocení.
První sloupek vyrovnáme vodováhou přesně do svislé polohy, zajistíme jej štěrkovým obsypem, zalijeme otvor betonem a udusáme. Pak vložíme první desku do drážky a na ni pak několik dalších desek podle výšky plotu, do maximální výšky 2,5 metru. Poté zasuneme průběžný sloupek drážkou do všech desek a zároveň do vyhloubeného otvoru a opět zajistíme štěrkem a betonovou směsí. Beton udusáme a pokračujeme vkládáním dalších deskových polí a dalším sloupkem. Vše zakončíme koncovým sloupkem.
Desky ve sloupcích můžeme nechat volně, anebo je zajistit tmelem či montážní pěnou, záleží na tom, zda chceme mít jednotlivá pole rozebíratelná. Může se to hodit např. v budoucnu, pokud uvažujeme o jeho eventuálním přemístění, zvětšení rozměrů parcely, případně změně vzhledu či výměně horních desek za dřevěné latě.
Kdy požádat o pomoc odborníky
Problematický terén – mnoho zájemců o tento způsob oplocení se pokusí postavit jej vlastními silami. Postup práce není nikterak náročný a zručný kutil si snadno poradí, mohou se však vyskytnout nepředvídané situace, jako např. výkopové práce v obtížně dostupném terénu, anebo příliš tvrdé podloží. Provádění ručního výkopu je obtížné hlavně u navážek (stavebních sutin), u zhutněného jílu nebo opukového kamene. Nesnadné to bude i v příkrém svahu a ve špatně dostupných místech. Tehdy má význam oslovit odborníky a požádat je o pomoc.
Desky jsou těžké – jsou sice velmi tenké, ale váží skoro metrák, zvažte, zda by nebylo rozumné využít mechanizaci, např. autojeřáb. Stavba betonového plotu je pro specializovanou firmu s mobilním jeřábem hračkou.