Obezita není v našich zemích pojmem zcela neznámým, právě naopak. V posledních letech se skloňuje čím dál častěji, jelikož se stále více prosazuje mezi většinovým obyvatelstvem. Není vůbec divu. Valná část lidí většinou pracuje v sedě a příliš se nehýbou. Když si k tomu často dopřávají ještě smažená nebo sladká jídla, je na katastrofu zaděláno. Tělo začne v takových případech shromažďovat tukové zásoby, což mu samozřejmě škodí. Vlivem takovéhoto nezdravého způsobu života pak vznikají různé chronické těžko léčitelné choroby.
Hubnutí v případě obezity je rozhodně indikováno, nicméně ne každý, kdo má velkou váhu, je nakonec skutečně obézní. Jsou lidé, kteří sice hodně váží, ale například disponují i vysokou postavou. Proto není možné se spoléhat pouze na hmotnost, ovšem brát v úvahu i jiné aspekty, třeba i tu výšku. Proto je mnohem užitečnější index BMI než jen samotná hmotnost. Ten se dá spočítat snadno, a sice podle bmi tabulky.
Snižte hmotnost jídlem
Základním pilířem každého hubnutí je změna stravovacích návyků. Pokud se toto neudělá, možnost úspěchu je minimální. U obézních jedinců je mnohdy nezbytné zcela překopat celý jídelníček, jinak to žel nejde. Důležité je vyloučit hlavně přesolené, přeslazené a příliš tučné věci, tedy skoro všechny polotovary. Je vhodné je nahradit ideálně kombinací zeleniny, luštěnin a masa s minimálním obsahem tuku, což jsou třeba ryby nebo drůbeží maso. Zelenina má tu výhodu, že je možné jí jíst kvanta, a člověk stejně nemá šanci na váze nabrat. Neobsahuje totiž skoro žádné kalorie, což je samozřejmě obrovská výhoda.
I když se na první pohled udělá vše dobře, nemusí tomu tak být a člověk tudíž nehubne buďto vůbec, případně jen velmi sporadicky. Tyto případy by již měl posoudit odborník na výživu, ideálně dietolog, nicméně je možné navštívit i profesionálního výživového poradce.