I když se venkovní bazény v našich končinách v zimě vesměs nepoužívají, neznamená to, že by je bylo možné jenom tak ponechat svému osudu. Kdo by tak učinil, riskoval by, že na to dost možná i hodně krutě doplatí.
I před zimou a v zimě si bazény žádají své. A každý by to měl vést v patrnosti.
Než na takový bazén po koupací sezóně zapomeneme, je třeba se postarat o následující:
- Vodu je třeba uvést do čistého stavu. Tedy vybrat třeba síťkou to, co pluje po hladině, bazénovým vysavačem http://living.iprima.cz/bydleni/nakupni-radce-jak-vybrat-vysavac odstranit nánosy ze dna a stěn a nečistoty z vody odfiltrovat.
- Je třeba vyjmout z vody veškerá zařízení a postarat se o jejich zdárné přezimování, a to tak, že se tyto součásti vyčistí, usuší a uloží na místě, kde jim zima nebude vadit.
- Obdobně je třeba naložit i s pískem z filtrace, který by se v případě špatného uložení mohl přes zimu stát učiněným rájem mikroorganismů.
- Pak je třeba zjistit chemický stav vody a podle potřeby do této aplikovat chemické přípravky, jež upravují kyselost vody a ničí řasy a jiné mikroorganismy, které dokážou ve vodě nadělat pěknou neplechu.
- Záhodno je použít i zazimovač do bazénu Chlorito, který zajistí dokonalé složení vody po celou zimu.
- Hladinu vody je třeba snížit natolik, aby nedosahovala vstupu do filtrace. Protože voda by v takové filtraci mohla významně škodit.
- Do zbylé vody je třeba umístit dilatační plováky nebo alespoň jejich napodobeniny z PET lahví, které absorbují tlak vznikajícího ledu a tím za mrazů zabrání nadměrnému tlaku na stěny a dno a jejich nenávratnému mechanickému poškození.
- A vrcholem potom je zakrytí celého bazénu krycí plachtou, sloužící k tomu, aby sem nenapadalo nic z okolí, čím by se voda znečistila.
Zkrátka je mnoho věcí, které je nutno učinit, než lze s klidným svědomím nechat bazén napospas jeho osudu. Je nezbytné postarat se o to, aby byl co nejdokonaleji připraven na zimu. Protože jenom dobře přezimující bazén bude svému majiteli prokazovat cenné služby, až se jednoho dne zase oteplí.